Arbitrage is een cruciaal onderwerp binnen elke vereniging. Je hebt immers scheidsrechters nodig om wedstrijden te kunnen leiden. Als vereniging is het noodzakelijk om een arbitrageplan te hebben, waarin het bijvoorbeeld gaat over het opleiden en begeleiden van scheidsrechters, maar ook over een veilig sport- en ontwikkelklimaat.
Arbitrageregeling 2026+
Vanuit de Arbitrageregeling 2026+ stimuleren we het hebben van een arbitrageplan voor verenigingen. Als je als vereniging aantoonbaar kunt maken dat je actief bezig bent met onderwerpen als arbitragebeleid, veilig sportklimaat en het opleiden en begeleiden van scheidsrechters, kun je met ingang van het seizoen 2026-2027 een bonus krijgen, waardoor je 10% minder wedstrijden hoeft te fluiten. Dit geldt voor verenigingen die minder wedstrijden hebben gefloten dan volgens de regeling noodzakelijk is.
Wat mag niet ontbreken in jouw plan?
Het is in elk geval van belang om het onderwerp ‘opleiden en begeleiden van scheidsrechters’ op te nemen in je plan. Hoe zorgt jouw vereniging ervoor dat jeugd al op jonge leeftijd enthousiast wordt gemaakt voor het fluiten? Hoeveel scheidsrechters willen jullie in de komende periode opleiden tot KNKV-scheidsrechter? En is er iemand die de scheidsrechters begeleidt, zoals een Clubkadercoach Arbitrage?
Leg daarnaast vast op welke manier scheidsrechters gewaardeerd worden. Hoe is de scheidsrechtersontvangst bij jullie bijvoorbeeld geregeld? Doen jullie mee aan de Week van de Scheidsrechter? En krijgen de scheidsrechters van jullie vereniging aan het einde van het seizoen nog een bedankje of zijn ze welkom op de vrijwilligersavond?
Een veilig sport- en ontwikkelklimaat is een ander belangrijk onderdeel in het arbitrageplan. Hoe zorgen jullie ervoor dat (jeugd)scheidsrechters zich veilig en zelfverzekerd voelen? Welke cultuur heerst er binnen de vereniging? En is er al nagedacht over hoe jullie een veilig sport- en ontwikkelklimaat kunnen implementeren? Worden spelers, trainers en ouders bijvoorbeeld aangesproken op gedrag richting scheidsrechters als dat nodig is?
Draagvlak
Een plan dat wordt opgesteld, moet door de hele vereniging gedragen worden. Maak het plan én het onderwerp arbitrage dus bespreekbaar tijdens bijvoorbeeld de Algemene Ledenvergadering en zorg dat het ook tijdens de bestuursvergaderingen regelmatig op de agenda staat. Zo wordt arbitrage iets van de hele vereniging, want je moet het samen doen!
Hulp nodig?
Kan jouw vereniging wel wat hulp gebruiken bij het opstellen van een arbitrageplan? Mail dan naar scheidsrechters@knkv.nl. We denken graag mee!
Foto: Helly Bonet
Arbitrageregeling 2026+